Dostawa w ciągu 3-5 dni 🚚

10 Ciekawostek o Vincencie van Goghu

Od jego inspiracji po męskie przyjaźnie, odkryj kilka mniej znanych faktów o tym światowej sławy postimpresjonistycznym malarzu.

Vincent Malowanie po numerach van Gogh, urodzony w Groot-Zundert w Holandii, jest jednym z najsłynniejszych artystów wszech czasów. Jego słoneczniki są powszechnie znane, jego odcięte ucho jest legendarne - a jednak za życia był raczej nieznany i uważał się za nieudacznika.

Dziś jego prace sprzedają się za setki milionów dolarów, a jego nazwisko stało się synonimem sztuki. Mimo to istnieją fakty dotyczące jego życia i twórczości, które mogą Cię zaskoczyć.

1. Prawie nie został artystą

Wyobrażasz sobie świat bez jego Słoneczników lub Gwiaździstej nocy? To nie jest takie nieprawdopodobne. Van Gogh początkowo chciał zostać księdzem i pracował jako kaznodzieja świecki w Borinage w Belgii. Dopiero gdy został zwolniony z tej pracy, zdecydował, że jego przyszłość leży w malarstwie. W rzeczywistości van Gogh zaczął malować dopiero w wieku 27 lat i nigdy nie miał formalnego wykształcenia artystycznego.

2. Inspiracje ze Wschodu

Van Gogh czerpał inspirację z różnych źródeł, w tym z holenderskiego malarstwa rodzajowego i realistycznego malarstwa Milleta i jego współczesnych, ale największy wpływ miały na niego japońskie drzeworyty. Czasami kopiował nawet prace Hiroshige, Kesai Eisen i innych - oczywiście w swoim bardzo ekspresyjnym i idiosynkratycznym stylu.

3. Nowe dzieło co 36 godzin

Chociaż van Gogh malował tylko przez 10 lat - od 27. roku życia do swojej przedwczesnej śmierci w wieku 37 lat - był niesamowicie produktywny. Stworzył ponad 900 obrazów i wiele więcej rysunków i szkiców, co prawie równa się nowemu dziełu sztuki co 36 godzin. Wow!

4. Był człowiekiem listów

Van Gogh nie tylko stworzył setki dzieł sztuki, ale napisał również niemal tyle samo listów i pocztówek. Często zawierały one pierwsze szkice wielu jego najsłynniejszych arcydzieł.

Autoportret dedykowany Paulowi Gauguinowi (1888) autorstwa Vincenta van Gogha
Harvard Art Museums.

10 Ciekawostek o Vincencie van Goghu

5. Męskie przyjaźnie

Van Gogh miał kilka bliskich przyjaźni z innymi artystami, w tym z kolegą malarzem Paulem Gauguinem. Van Gogh, Gauguin i Emile Bernard chcieli założyć w południowej Francji społeczność artystów, gdzie mogliby razem mieszkać i malować.

Z inicjatywy van Gogha trzej artyści wymieniali się autoportretami. Autoportret w szarym filcowym kapeluszu (wrzesień 1887 - październik 1887) autorstwa Vincenta van Gogha Muzeum van Gogha.

Wskazówka redakcji: Stwórz swoje unikalne dzieło Van Gogha z malowaniem po numerach!

Chcesz przeżyć niezapomniane doświadczenie artystyczne? Wypróbuj nasze zestawy do malowania po numerach dla dorosłych i dzieci:

  1. Malowanie po numerach ze zdjęcie: Przekształć swoje osobiste zdjęcia w unikalne płótna do malowania po numerach. Przeżyj na nowo wyjątkowe chwile i dodaj osobisty akcent do swojego wnętrza. Możesz również przesłać zdjęcie Van Gogha i je namalować!

6. Był swoim własnym modelem

Nieznany i biedny artysta van Gogh nie miał pieniędzy na opłacenie modeli, więc malował siebie. Innym sposobem na oszczędzanie było malowanie na starych płótnach zamiast kupowania nowych. Ciekawe, ile arcydzieł jest jeszcze ukrytych pod innymi obrazami?

7. Niepowodzenie?

Kiedy van Gogh namalował swoje najsłynniejsze dzieło, Gwiaździstą noc, nie uważał go za udane. W rzeczywistości van Gogh uważał się za nieudacznika i wiele swoich obrazów za nieudane; mówi się, że za życia sprzedał tylko jeden obraz. Gdybyśmy tylko mogli cofnąć się w czasie i pokazać mu, jak bardzo jest teraz uwielbiany, 150 lat później.

8. Po kłótni z Gauguinem odciął sobie ucho

Wiadomo, że van Gogh w 1888 roku odciął sobie ucho, ale czy wiesz dlaczego?

Okoliczności, w jakich van Gogh odciął sobie ucho, nie są dokładnie znane, ale wielu ekspertów uważa, że stało się to po gorącej kłótni z malarzem Paulem Gauguinem w Żółtym Domu w Arles.

Niektórzy historycy uważają nawet, że to Gauguin odciął ucho swojemu przyjacielowi i obaj spiskowali, by obwinić van Gogha, aby Gauguin nie miał kłopotów z policją.

Później van Gogh miał zapakować swoje odcięte ucho i dać je prostytutce w pobliskim burdelu.

9. Tragicznie odebrał sobie życie

Van Gogh przez wiele lat cierpiał na problemy psychiczne. W kwietniu 1889 roku dobrowolnie zgłosił się do szpitala psychiatrycznego Saint-Paul-de-Mausole w Saint-Rémy, gdzie przebywał przez rok. Ze swojego okna namalował kilka swoich najsłynniejszych obrazów, takich jak Gwiaździsta noc.

Po opuszczeniu szpitala van Gogh przeprowadził się do Auvers, wioski niedaleko Paryża, aby być bliżej swojego brata Theo. Jego stan psychiczny jednak się pogarszał; 29 lipca 1890 roku strzelił sobie w pierś. Zmarł dwa dni później; jego ostatnie słowa, skierowane do brata

Wózek