Dostawa w ciągu 3-5 dni 🚚

Kompletny przewodnik po malowaniu farbami akrylowymi: Porady i techniki dla początkujących

Na początku trzeba podjąć ważną decyzję: Chcę malować farbami akwarelowymi czy olejnymi, farbami akrylowymi, gwaszem czy temperą? I jaka jest różnica?

Jeśli nigdy nie trzymałeś pędzla w ręku - oprócz szkoły - lepiej nie zaczynaj od farb olejnych. Farby te są stosunkowo drogie i niezdrowe. Wraz z rozpuszczalnikami potrzebnymi do pracy z nimi, śmierdzą tak bardzo, że farby olejne mogą być używane tylko w bardzo dobrze wentylowanych dużych pomieszczeniach lub na zewnątrz.

Wszystkie pozostałe farby wymienione powyżej można rozcieńczać wodą. Farby tempera i gwasz można nakładać kryjąco, przy akwarelach zawsze prześwituje podłoże malarskie. W akwareli białe partie muszą być pomijane. Jest to dość skomplikowane, zwłaszcza dla początkujących.

Osobiście polecamy farby akrylowe dla początkujących. Farby akrylowe są bardzo łatwe w użyciu i można je stosować na wiele sposobów. Można nakładać farbę warstwami, tak jak w przypadku farb olejnych, lub szkliwić, tak jak w przypadku akwareli.

Wskazówka redakcji: Stwórz własne unikatowe dzieło sztuki z malowaniem według numerów!

Chcesz przeżyć niezapomniane doświadczenie artystyczne? Wypróbuj nasze zestawy do malowania według numerów dla dorosłych i dzieci:

  1. Malowanie po numerach własne zdjęcie: Przekształć swoje osobiste zdjęcia w unikalne płótna malarskie według numerów. Przeżyj na nowo specjalne chwile i dodaj osobisty akcent do swojego wnętrza. Możesz również użyć zdjęcia znanego artysty, takiego jak Vermeer lub Van Gogh.
  2. Wybierz spośród różnych motywów: Wybierz piękne zwierzęta, kwiaty i zachwycające krajobrazy, które zostały starannie wybrane. Odkryj relaksujące korzyści z zajęć kreatywnych.

Malowanie po numerach to świetny sposób, aby zmniejszyć stres i pobudzić kreatywność. Ponadto nasze zestawy są starannie kompletowane i zawierają wszystko, co potrzebne, aby od razu zacząć.

Wszystkie nasze obrazy są pakowane z miłością i wysyłane bezpośrednio do Twoich drzwi. Zacznij malować już dziś i ciesz się wieloma korzyściami tej pięknej formy sztuki!

Chcesz czytać dalej? Tekst kontynuowany jest pod obrazem. Zacznij zamawiać, klikając poniższy obraz

Zamówienie malowania według numerów

Możliwości, jakie oferują farby akrylowe, są prawie nieograniczone.

Mimo że mamy wszystko, o czym artysta może marzyć, od małego pudełka z farbami akwarelowymi po zestaw farb olejnych, nadal najchętniej pracujemy z farbami akrylowymi. Krótkie czasy schnięcia są często zaletą. Ponadto starsze warstwy farby nie mogą być usunięte wodą i mogą być wielokrotnie malowane.

Tanie vs. artystycznej jakości

Możesz malować farbami akrylowymi grubo lub tworzyć szczegółowe obrazy. Wszystko jest możliwe. W praktyce ważne jest, nawet jako początkujący, aby zwracać uwagę na optymalną jakość przy wyborze kolorów. Farby akrylowe są dostępne w taniej jakości studenckiej i artystycznej. Droższe farby akrylowe mają wysoką zawartość pigmentu i charakteryzują się bardziej jaskrawymi kolorami i doskonałą zdolnością krycia. Kto oszczędza na tym punkcie, prawdopodobnie będzie rozczarowany. Ponadto zużyjesz znacznie więcej taniej farby akrylowej.

Wybór odpowiednich pędzli

Kiedy już wyjaśnisz sobie temat farb, potrzebujesz jeszcze kilku dobrych pędzli. Wiele pędzli jest wykonanych z włosia zwierzęcego. Od włosia krowiego ucha po włosie świńskie i ogon wiewiórki.

Wskazówka: Przy malowaniu po numerach używa się wyłącznie syntetycznego włosia.

Nie usuwa się przy tym przypadkowo trzech włosów od zwierząt. Materiał na pędzle pochodzi z hodowli futerkowych lub rzeźni, nawet jeśli jest to "tylko" materiał odpadowy lub produkt uboczny uboju.

Produkcja włókien syntetycznych zrobiła jednak w ostatnich latach ogromne postępy (na szczęście). Na początek wystarczy pięć do dziesięciu płaskich i okrągłych pędzli w różnych rozmiarach.

Aby długo cieszyć się pędzlami, należy je dobrze pielęgnować! Po malowaniu wszystkie pędzle należy oczyścić i uformować z powrotem. Powinny schnąć w pozycji wiszącej i NIGDY nie stać w słoiku włosiem do dołu.

Niezbędne do malowania

Optymalna powierzchnia malarska

Jeśli wiesz, co chcesz malować, pozostaje pytanie, jak chcesz to zrobić. Dostępne są kartony malarskie, płótna malarskie i deski drewniane.

Inne akcesoria do malowania

Oprócz farb, pędzli i odpowiedniego podłoża, potrzebujesz właściwie tylko szklanki wody i szmatki do mycia i suszenia pędzli, a także starego talerza, starej deski do krojenia lub palety do mieszania kolorów.

Upewnij się, że nosisz stare ubrania lub fartuch malując. Farba akrylowa nie może być usunięta z tkaniny po wyschnięciu.

Jeśli kochasz malować, możesz kupić sztalugę. Do mniejszych prac wystarczy mała sztaluga stołowa, do dużych płócien odpowiednia jest np. sztaluga akademicka.

Wskazówki dla początkujących

Oto kilka dodatkowych wskazówek dla początkujących:

  • Eksperymentuj z technikami: Wypróbuj różne techniki, takie jak mokre w mokre, suchy pędzel i chlapanie, aby zobaczyć, jakie efekty możesz osiągnąć.
  • Używaj mediów: Farby akrylowe można mieszać z różnymi mediami, aby dodać teksturę, połysk lub przezroczystość do swojej pracy. Eksperymentuj z mediami żelowymi, błyszczącymi i pastami strukturalnymi.
  • Pracuj warstwami: Farby akrylowe szybko schną, co pozwala na łatwą pracę warstwami. Zacznij od podkładu i buduj swój obraz kilkoma warstwami dla głębi i szczegółów.
  • Utrzymuj porządek w miejscu pracy: Zorganizowana przestrzeń robocza może pomóc w bardziej efektywnej pracy i zapobiec mieszaniu kolorów.
  • Ćwicz regularnie: Jak w każdej umiejętności, malowanie wymaga praktyki. Kontynuuj eksperymentowanie i ćwiczenie, aby poprawić swoją technikę.

Dzięki tym wskazówkom jesteś dobrze przygotowany do rozpoczęcia pracy z farbami akrylowymi. Miłego malowania!

Wózek