Dostawa w ciągu 3-5 dni 🚚

Odkryj pointylizm: technika, historia i porady dla początkujących

Pointylizm jest prawdopodobnie jedną z najtrudniejszych technik malarskich, ponieważ farba jest nakładana na płótno w postaci pojedynczych kropek. Jesteś ciekawy, co dokładnie oznacza pointylizm? Czytaj dalej!

Pointylizm - Technika, która wydobywa kolory na pierwszy plan

Każda epoka sztuki przyniosła inne techniki. Jedną z nich jest pointylizm. Ta technika malarska była szczególnie popularna w okresie postimpresjonizmu. Francuski malarz Georges Seurat uważany jest za pioniera i założyciela pointylizmu. Jest to bardzo wymagająca technika malarska, dzięki której na płótnie można uzyskać więcej szczegółów.

Wskazówka: Zobacz także nasze malowanie po numerach, wśród których znajdziesz obrazy pointylizmu

Pointylizm

Historia pointylizmu

Pointylizm nie polega przede wszystkim na uchwyceniu szczególnie realistycznych momentów na płótnie. Celem tej techniki jest wcześniejsze skomponowanie obrazu i jego elementów, ponieważ kompozycja jest decydująca.

Ta technika malarska jest jednak znana nie tylko ze swojej szczegółowej kompozycji obrazów. Najbardziej charakterystyczną cechą malarstwa pointylizmu jest sposób nakładania farby. Kolory są umieszczane na płótnie w małych kropkach. Pointylizmowi malarze używali tylko normalnych kolorów, które nie były wcześniej mieszane.

Mieszanki kolorów powstają tylko na płótnie. Pointylizm wykorzystuje tak zwany kontrast symultaniczny i wynikające z niego addytywne mieszanie kolorów. Kiedy obraz pointylizmu oglądany jest z pewnej odległości, ludzkie oko miesza pojedyncze kropki kolorów w większe powierzchnie kolorów. To ma tę zaletę, że kolory wydają się znacznie intensywniejsze w porównaniu z mieszanymi kolorami.

Do dziś pointylizm i podejście za nim stojące mają duży wpływ na sztukę i są obecne również w codziennym życiu. Na przykład fotografia cyfrowa działa na tej samej zasadzie. Obrazy składają się z małych kropek kolorów, zwanych pikselami, które razem tworzą rzeczywisty motyw.

Pointylizm

Ważne postacie i wpływy w pointylizmie

Oprócz Georges'a Seurata, Paul Signac był inną wybitną postacią w ruchu pointylizmu. Razem rozwijali technikę i inspirowali wielu innych artystów. Prace Seurata i Signaca podkreślają naukowe podejście do koloru i światła, co jest istotnym elementem pointylizmu.

Pointylizm miał również duży wpływ na późniejsze ruchy artystyczne, w tym na kubizm i fowizm. Artyści tacy jak Henri Matisse i Vincent van Gogh eksperymentowali z technikami pointylizmu w swoich własnych pracach, tworząc nowe formy i style w nowoczesnej sztuce.

Maluj samodzielnie w technice pointylizmu na płótnie

Aby tworzyć obrazy pointylizmu, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze, musisz wybrać odpowiednie kolory. Kolory na bazie wody, takie jak akwarele, nie nadają się do pointylizmu. Najlepiej pracować z farbami o dużej gęstości, takimi jak farby akrylowe (nie na bazie wody), olejne lub gwasz i tempera. Dzięki nim łatwo będzie uzyskać pojedyncze kropki koloru.

Wybór pędzli jest również kluczowy. Kropki kolorów muszą być dość małe, aby stworzyć iluzję przejść kolorów i mieszania kolorów. Okrągłe pędzle są do tego najbardziej odpowiednie. Pędzel musi być dokładnie wyczyszczony przed każdym nowym kolorem, aby uniknąć mieszania kolorów.

Pointylizm jest bardzo wymagający i pracochłonny. Próba naszkicowania od razu dużego obrazu może szybko zniechęcić. Najlepiej zacząć od mniejszych płócien do swoich motywów. To zapewnia szybszy widoczny postęp. Karton może być również doskonałą alternatywą dla płótna.

Porady dla początkujących w pointylizmie

Dla początkujących zaleca się najpierw wybierać proste motywy i stopniowo przechodzić do bardziej złożonych tematów. Zacznij od podstawowych kolorów i eksperymentuj z kontrastami kolorów i mieszaniem. Warto użyć palety, która ułatwia dostęp do kolorów i ich organizację.

Bądź cierpliwy i daj sobie czas na opanowanie techniki. Może być kuszące, aby szybko zobaczyć efekty, ale pointylizm wymaga precyzji i cierpliwości. Rób regularne przerwy, aby dać odpocząć oczom i spojrzeć na swoje dzieło z dystansu, aby ocenić mieszanie kolorów i efekt z odległości.

Dzięki tym wskazówkom i odrobinie praktyki przekonasz się, że pointylizm może być satysfakcjonującą i kreatywną techniką malarską. Powodzenia i przyjemności w malowaniu!

Wskazówka redakcji: Stwórz własne unikatowe dzieło sztuki z malowaniem według numerów!

Chcesz przeżyć niezapomniane doświadczenie artystyczne? Wypróbuj nasze zestawy do malowania według numerów dla dorosłych i dzieci:

  1. Malowanie po numerach ze zdjęcie: Przekształć swoje osobiste zdjęcia w unikalne płótna malarskie według numerów. Przeżyj na nowo specjalne chwile i dodaj osobisty akcent do swojego wnętrza. Możesz również użyć zdjęcia znanego artysty, takiego jak Vermeer lub Van Gogh.
  2. Wybierz spośród różnych motywów: Wybierz piękne zwierzęta, kwiaty i zachwycające krajobrazy, które zostały starannie wybrane. Odkryj relaksujące korzyści z zajęć kreatywnych.

Malowanie po numerach to świetny sposób, aby zmniejszyć stres i pobudzić kreatywność. Ponadto nasze zestawy są starannie kompletowane i zawierają wszystko, co potrzebne, aby od razu zacząć.

Wszystkie nasze obrazy są pakowane z miłością i wysyłane bezpośrednio do Twoich drzwi. Zacznij malować już dziś i ciesz się wieloma korzyściami tej pięknej formy sztuki!

Chcesz czytać dalej? Tekst kontynuowany jest pod obrazem. Zacznij zamawiać, klikając poniższy obraz

Zamówienie malowania według numerów

Wózek