Dostawa w ciągu 3-5 dni 🚚

Mieszanie kolorów - 30 najlepszych wskazówek dotyczących kombinacji kolorów

Mieszanie kolorów może być bardzo mylące dla początkujących w malowanie po numerach. Oprócz teorii kolorów, różne techniki również odgrywają rolę. Oto najważniejsze wskazówki i triki, jak mieszać kolory twoich farb.

Kolory podstawowe - mieszanie kolorów przy użyciu tabeli

Kolory podstawowe to trzy odcienie, które nie mogą być mieszane między sobą i muszą być zakupione. Z tych trzech kolorów plus biały, możesz w zasadzie wymieszać każdy kolor, który chcesz. Trzy kolory podstawowe to:

Czerwony - fiolet
Żółty - np. żółć kadmowa
Niebieski - np. ultramaryna

Ważne przy mieszaniu są proporcje mieszania trzech kolorów podstawowych oraz dodanie bieli, aby określić jasność.

Wskazówka: Spróbuj zrobić swoje pierwsze mieszanki kolorów samodzielnie z tanimi farbami. W ten sposób dobrze poznasz najważniejsze odcienie kolorów.

Od koloru podstawowego do koloru wtórnego

Możesz samodzielnie wymieszać kolory wtórne, łącząc dwa z trzech kolorów podstawowych:

Fiolet: czerwony i niebieski
Pomarańczowy: czerwony i żółty
Zielony: niebieski i żółty

Gdy wymieszasz trzy kolory podstawowe, otrzymasz czarny.

Oczywiście wybór kolorów podstawowych jest ważny dla mieszania kolorów. Istnieją różne rodzaje czerwieni, żółci i błękitu, które po połączeniu dają inne kolory wtórne. Jeśli więc planujesz w przyszłości samodzielnie mieszać swoje kolory, musisz kupić różne odcienie każdego z kolorów podstawowych, aby mieć maksymalną elastyczność.

Trzeci krok - kolory trzeciorzędne

Kolory trzeciorzędne są mieszane z dwóch sąsiadujących ze sobą kolorów na kole barw kolorów podstawowych i wtórnych. Te kolory nie są już tak jasne i łatwe do zidentyfikowania jak kolory podstawowe i wtórne, dlatego nazywa się je również kolorami złamanymi. Jednakże kolory trzeciorzędne są bardzo ważne dla naturalnie wyglądających zdjęć, ponieważ są to główne odcienie występujące w naturze. Przykłady kolorów trzeciorzędnych:

 1. Niebiesko-Fioletowy
 2. Żółto-Zielony
 3. Zielono-Niebieski
 4. Pomarańczowo-Żółty
 5. Czerwono-Pomarańczowy
 6. Fioletowo-Czerwony

Koło kolorów Winsor i Newton pokazuje pięknie, jakie są różne kombinacje kolorów. W ten sposób możesz łatwo zobaczyć, które kolory możesz mieszać, aby uzyskać pożądany kolor.

Mieszanie kolorów - najlepsze wskazówki i triki podsumowane

Kolory podstawowe nie mogą być mieszane oddzielnie

Podczas łączenia kolorów, aby stworzyć nowe odcienie, są trzy kolory podstawowe, które nie mogą być wytworzone przez mieszanie innych kolorów. Są to kolory podstawowe czerwony, niebieski i żółty.

Przez mieszanie kolorów podstawowych powstają kolory wtórne

Gdy dwa kolory podstawowe są łączone, produkują one tak zwane kolory wtórne. Na przykład mieszanie czerwonego i niebieskiego daje fiolet; żółty i czerwony daje pomarańczowy; niebieski i żółty daje zielony; czerwony i niebieski daje fiolet. Gdy mieszane są trzy kolory podstawowe, wynikiem jest czarny.

Jakie specyficzne kolory podstawowe powinienem mieszać?

To zależy od tego, jakiego koloru wtórnego chcesz i jakiego odcienia lub cienia tego koloru chcesz stworzyć. Mieszanie głębokiego żółcia kadmowego z czerwienią okrą daje inny odcień pomarańczowego niż mieszanie tytanowego żółcia. Zasadniczo każda kombinacja kolorów podstawowych daje inny parę kolorów wtórnych.

Proporcje mieszania dla kolorów podstawowych

Dokładna proporcja między czerwonym a żółtym, która tworzy pomarańcz, określa dokładny typ odcienia pomarańczowego. Na przykład, jeśli mieszasz więcej czerwieni niż żółci, otrzymasz pomarańczowy odcień czerwieni. Jeśli dodasz więcej żółci niż czerwieni, otrzymasz żółtawy odcień pomarańczowego. Więc nasza wskazówka to eksperymentować z odcieniami, które masz. Spróbuj różnych kombinacji i proporcji mieszania. Nie zapomnij zapisać swoich odkryć, abyś nie zapomniał na następny raz.

Wskazówka redakcji: Stwórz swoje własne unikalne dzieło sztuki z malowanie po numerach i stwórz unikalne kombinacje kolorów!

Chcesz przeżyć niezapomniane doświadczenie artystyczne? Wypróbuj nasze zestawy do malowania według numerów dla dorosłych i dzieci:

 1. Malowanie po numerach własne zdjęcie: Przekształć swoje osobiste zdjęcia w unikalne płótna malarskie według numerów. Przeżyj na nowo specjalne chwile i dodaj osobisty akcent do swojego wnętrza. Możesz również użyć zdjęcia znanego artysty, takiego jak Vermeer lub Van Gogh.
 2. Wybierz spośród różnych motywów: Wybierz piękne zwierzęta, kwiaty i zachwycające krajobrazy, które zostały starannie wybrane. Odkryj relaksujące korzyści z zajęć kreatywnych.

Malowanie po numerach to świetny sposób, aby zmniejszyć stres i pobudzić kreatywność. Ponadto nasze zestawy są starannie kompletowane i zawierają wszystko, co potrzebne, aby od razu zacząć.

Wszystkie nasze obrazy są pakowane z miłością i wysyłane bezpośrednio do Twoich drzwi. Zacznij malować już dziś i ciesz się wieloma korzyściami tej pięknej formy sztuki!

Chcesz czytać dalej? Tekst kontynuowany jest pod obrazem. Zacznij zamawiać, klikając poniższy obraz

Zamówienie malowania według numerów

Czy dostępne są różne odcienie czerwieni, niebieskiego i żółtego?

Masz bardzo duży wybór różnych odcieni kolorów podstawowych. Oto kilka przykładów:

Niebieski: błękit kobaltowy, błękit karaibski, błękit celeste, błękit pruski.
Czerwony: czerwień kadmowa, czerwień szkarłatna, czerwień karminowa i czerwień wenecka
Żółty: żółć neapolitańska, żółć kadmowa, żółć cytrynowa i żółć ochra

Jasne kolory z pojedynczymi pigmentami

Aby uzyskać możliwie najjaśniejsze kolory, upewnij się, że używane przez Ciebie kolory składają się tylko z jednego pigmentu, a nie z kilku. Te informacje zwykle znajdziesz na samej farbie lub na stronie internetowej producenta.
 
Jasne kolory z pojedynczymi pigmentami

Jak uzyskać kolory trzeciorzędne?

Mieszanie koloru podstawowego i koloru wtórnego (takie jak czerwony + zielony) lub dwóch kolorów wtórnych (takich jak pomarańczowy + zielony) skutkuje tak zwanym kolorem trzeciorzędowym. Szczególnie to drugie często skutkuje mętnymi kolorami, takimi jak szary, brązowy i czarny. Kolory trzeciorzędowe, takie jak niebiesko-fioletowy, żółto-zielony, zielono-niebieski, pomarańczowo-żółty, czerwono-pomarańczowy i fioletowo-czerwony, są wszystkie wynikiem połączenia koloru podstawowego i wtórnego.

Proporcje mieszania jasnych i ciemnych kolorów

Podczas mieszania kolorów obowiązuje następująca zasada: Potrzebujesz tylko niewielkiej ilości ciemnych kolorów, jeśli chcesz przyciemnić jasny kolor. Odwrotnie jest w przypadku ciemnych kolorów, które chcesz rozjaśnić. Jeśli na przykład chcesz rozjaśnić ciemnobrązowy kolor, będziesz potrzebować dużo białej farby.

Mieszanie kolorów kryjących i przezroczystych

 
Podobnie jak w przypadku mieszania ciemnych i jasnych odcieni, jest tak samo z kryciem twoich kolorów: Potrzebujesz tylko niewielkiej ilości farby kryjącej, aby uzyskać kryjący kolor. Odwrotnie, potrzebujesz dużo przezroczystego lub nieprzezroczystego koloru, aby uczynić kolor nieprzezroczysty przezroczystym.

Jak mieszam białą lub czarną farbę?

Zawsze radzimy kupować białą i czarną farbę, ponieważ te dwa kolory zawsze będziesz potrzebować. Aby uzyskać czarny, potrzebujesz kolorów żółtego, niebieskiego i czerwonego.

Jakie są kolory komplementarne?

Kolory komplementarne opisują kolor przeciwstawny w kole barw. Użycie kolorów komplementarnych na obrazie może być irytujące dla oka. Jednak przy świadomym użyciu mogą być stworzone wspaniałe efekty.
 
Jakie są kolory komplementarne

Nie mieszaj kolorów zbyt intensywnie

Gdy mieszasz dwa kolory, staraj się ich nie mieszać całkowicie dla bardziej naturalnego efektu. W ten sposób uzyskasz małe różnice kolorów w używanych kolorach.

Mieszanie ciepłych i chłodnych odcieni kolorów

Odcienie są zwykle postrzegane jako ciepłe lub chłodne. Ciepłe kolory to żółć i czerwień, podczas gdy chłodne kolory to niebieski. Te kolory można również mieszać, aby na przykład stworzyć ciepły błękit niebiański. Dwa ciepłe odcienie razem dają ciepły odcień, podczas gdy mieszanie ciepłego i chłodnego odcienia daje bardziej neutralny odcień.

Jak mieszam kolory, aby uzyskać zielony?

Nasza wskazówka na naprawdę piękny, czysty zielony: użyj błękitu ftalowego z żółcią cytrynową.
 
Jak mieszam kolory, aby uzyskać zielony
 

Jakie odcienie nadają się do mieszania kolorów?

Następujące odcienie stanowią dobrą bazę:
 

 • Czerwień kadmowa
 • Błękit manganowy
 • Błękit ultramaryna
 • Zielony ftalowy
 • Żółć cytrynowa
 • Żółć kadmowa

Mieszanie szarości i brązów

Szarość i brąz to kolory trzeciorzędne i są mieszane z trzech kolorów podstawowych w różnych proporcjach.

Jakie kolory muszę mieszać, aby uzyskać brąz?

Istnieje wiele sposobów na uzyskanie pięknych odcieni brązu. Nasze doświadczenie pokazuje, że najszybszym sposobem jest wymieszanie nieco niebieskiego z pomarańczowym.

Jakie kolory muszę mieszać, aby uzyskać ziemisty brąz?

Aby uzyskać naprawdę piękny ziemisty odcień brązu, radzimy spróbować połączenia czerwieni i zieleni.

Jakie kolory muszę mieszać, aby uzyskać szarość?

Możesz uzyskać piękne odcienie szarości, mieszając większą ilość niebieskiego z pomarańczowym, a następnie dodając biały, aby osiągnąć pożądaną jasność.

Jakie kolory muszę mieszać, aby uzyskać delikatną szarość?

Aby uzyskać delikatny odcień szarości, mieszaj dużo białej farby z odrobiną czerwieni i zieleni.

Jakie kolory muszę mieszać, aby uzyskać ciepłą szarość?

Aby uzyskać ciepły odcień szarości, mieszaj fiolet z żółcią.

Jakie kolory muszę mieszać, aby uzyskać kolor skóry?

Nie jest łatwo uzyskać kolor skóry. Radzimy wymieszać niebieski, żółty i czerwony w równych częściach. W ten sposób otrzymasz kolor brązowy. Do tej mieszanki dodaj biały, aby rozjaśnić odcień. Dodaj odrobinę czerwieni, aby kolor skóry wyglądał bardziej realistycznie.

Jakie kolory muszę mieszać, aby uzyskać kolor skóry

Jak złagodzić kolory?

Jeśli kolor wydaje się zbyt intensywny, możesz go złagodzić za pomocą koloru komplementarnego lub odrobiny brązu. Na przykład możesz złagodzić ostre zielone kolory dodając trochę umbry. Nie używaj czarnego, ponieważ kolor będzie wyglądał matowo, a nie złagodzony.

Czyste kolory trzeciorzędne

Radzimy przestrzegać podstawowej zasady: Im więcej różnych kolorów miesza się, tym bardziej mętna staje się barwa. Jeśli masz zamieszane mętne kolory, często jest tylko jedno rozwiązanie: zacząć od nowa.

Testuj swoją farbę na kawałku papieru lub płótnie

Testuj swoje mieszanki kolorów od czasu do czasu na kawałku papieru lub płótnie. W ten sposób kolory będą wyglądały inaczej.

Wizualne mieszanie kolorów

Zamiast fizycznie mieszać kolory, istnieje również technika optycznego mieszania kolorów. Polega ona na malowaniu dwóch kolorów obok siebie, co powoduje, że ludzkie oko optycznie miesza kolory. W żargonie fachowym nazywa się to divisionizmem. Jest to również znane jako pointylizm.
 
Wizualne mieszanie kolorów

Połączenie określonych kolorów zwiększa ich intensywność.

Aby intensyfikować jasne kolory, należy malować je obok kolorów neutralnych. Czerwień wydaje się intensywniejsza, gdy jest malowana obok odcienia szarości. Odwrotnie, ciemny odcień, taki jak ciemnozielony, jest wzmacniany, gdy jest otoczony jasnym kolorem, takim jak żółć cytrynowa.

Użycie ciepłych i chłodnych kolorów do głębi i przestrzeni

Inną techniką wizualnego mieszania kolorów jest połączenie ciepłych i chłodnych kolorów. Oko łatwiej dostrzega chłodne kolory z daleka niż ciepłe kolory. Malując na przykład ciepłe kolory ziemi na pierwszym planie krajobrazu, a chłodniejsze kolory w tle, można uzyskać większą głębię na płótnie.

Wózek