Dostawa w ciągu 3-5 dni 🚚

5-krokowy plan: Zrób samodzielnie mozaikę: Instrukcje i wskazówki

Mozaika tworzy wzór z różnokolorowych fragmentów, który z daleka wygląda na spójny obraz. Tradycyjnie używa się kamienia i szkła. Historycy uważają Greków za wynalazców mozaiki. Ich pierwsze mozaiki składały się z białych i czarnych kamyków. Współczesna sztuka mozaikowa przypomina śródziemnomorskie wzornictwo ścienne z Grecji, ale jest o wiele bardziej kolorowa.

Jak samodzielnie zrobić mozaikę?

Istnieje wiele różnych sposobów na stworzenie mozaiki. Projektując własną mozaikę, możliwe jest wszystko, od prostych, geometrycznych wzorów po chaotyczną mieszankę kolorów i kształtów. Kolorowe motywy z kształtami wyglądają zabawnie i emanują radością życia, podczas gdy mozaiki w jednym lub dwóch kolorach wydają się spokojne.

Możliwości dekorowania za pomocą twojej mozaiki DIY są niemal nieograniczone. Mała taca, stary stolik boczny czy jednokolorowy doniczka będą wyglądać piękniej z mozaiką. Możesz także urządzić całe ściany lub podłogi w stylu słynnego Parku Güell w Barcelonie. Samodzielne wykonanie mozaiki czasami wymaga trochę czasu, ale nie jest trudne.

Wskazówka: Szukasz podobnego sposobu na mozaikę? Sprawdź nasze motywy z diamentowego malowania! W Diamond painting własne zdjęcie używasz samoprzylepnych kamieni zamiast kleju, a do wyboru masz wiele różnych motywów.

Jak samodzielnie zrobić mozaikę

Pięć kroków do perfekcyjnej mozaiki DIY

Najpierw zdecyduj, gdzie chcesz umieścić mozaikę i jakie kamienie chcesz użyć. Te dwa czynniki zdecydują o twoich dalszych krokach. Będziesz potrzebować następujących narzędzi i materiałów:

 1. Kamienie mozaikowe
 2. Klej do płytek
 3. Fuga
 4. Możliwie gruntujący
 5. Ewentualnie lakier żywiczny do uszczelnienia
 6. Szpachelka
 7. Gąbka lub szmatka
 8. Pióro
 9. Młotek lub przecinarka do płytek
 10. Ręcznik, koc, gogle ochronne i rękawice

Krok 1: Wyrównaj powierzchnię

Powierzchnia mozaiki powinna być jak najgładsza, równa i czysta. Drewno i inne materiały chłonne powinny być najpierw pomalowane gruntującym.

Krok 2: Kup lub zrób własne kamienie mozaikowe

Możesz kupić gotowe płytki mozaikowe w sklepach budowlanych lub specjalistycznych. Ale możesz też je samodzielnie wykonać: na przykład użyj starego naczynia, zużytego lustra, kolorowych kamyczków lub złamanych lub starych resztek płytek. Te ostatnie można tanio zdobyć w sklepach budowlanych. Jeśli tworzysz mozaikę do ogrodu, wybierz płytki wodoodporne i odporne na mróz. Użyj specjalnej przecinarki do płytek, aby przyciąć je do żądanej wielkości. Możesz też owinąć je w ręcznik i delikatnie pokruszyć młotkiem na małe kawałki.

Uwaga: Podczas kruszenia pojawią się ostre krawędzie i odłamki. Są one ostre i mogą cię zranić, więc nosz gogle ochronne i rękawice. Chroń swoją podłogę za pomocą solidnego koca.

Upewnij się, że kawałki mozaiki mają mniej więcej tą samą grubość, aby powierzchnia mozaiki była równa. Następnie sortuj kawałki mozaiki według kolorów, co przyspieszy tworzenie mozaiki.

Wskazówka redakcyjna: Stwórz swoje unikalne dzieło sztuki malując po numerach i odkryj tę podobną, ale nową pasję!

Chcesz przeżyć niezapomniane doświadczenie artystyczne? Wypróbuj nasze zestawy do malowania według numerów dla dorosłych i dzieci:

 1. Malowanie po numerach Własne zdjęcie: Przekształć swoje osobiste zdjęcia w unikalne płótna malarskie według numerów. Przeżyj na nowo specjalne chwile i dodaj osobisty akcent do swojego wnętrza. Możesz również użyć zdjęcia znanego artysty, takiego jak Vermeer lub Van Gogh.
 2. Wybierz spośród różnych motywów: Wybierz piękne zwierzęta, kwiaty i zachwycające krajobrazy, które zostały starannie wybrane. Odkryj relaksujące korzyści z zajęć kreatywnych.

Malowanie po numerach to świetny sposób, aby zmniejszyć stres i pobudzić kreatywność. Ponadto nasze zestawy są starannie kompletowane i zawierają wszystko, co potrzebne, aby od razu zacząć.

Wszystkie nasze obrazy są pakowane z miłością i wysyłane bezpośrednio do Twoich drzwi. Zacznij malować już dziś i ciesz się wieloma korzyściami tej pięknej formy sztuki!

Chcesz czytać dalej? Tekst kontynuowany jest pod obrazem. Zacznij zamawiać, klikając poniższy obraz

Zamówienie malowania według numerów

Krok 3: Narysuj wzór

Narysuj pożądany wzór bezpośrednio na powierzchni, co ułatwi późniejszą pracę z mozaiką.

Kamienie mozaikowe

Krok 4: Przymocuj kamienie mozaikowe

Gdy będziesz zadowolony, możesz zacząć. Nałóż obficie klej za pomocą szpachelki i równomiernie rozprowadź go zębatą szpachelką. Zazwyczaj używasz elastycznego kleju do płytek. Dla przezroczystych płytek zalecany jest biały klej do marmuru i granitu, ponieważ po wyschnięciu nie prześwituje. Następnie przyklej kamienie mozaikowe jak chcesz. Odległość między kamieniami powinna wynosić co najmniej dwa milimetry, aby zapewnić dobrą przyczepność. Pozwól mozaice wyschnąć co najmniej jeden dzień.

Wskazówka: Kup klej, który wolno schnie. Dzięki temu będziesz mógł później zmienić położenie kamieni mozaikowych i skorygować małe błędy.

Ciekawy innych fajnych hobby, które możesz wypróbować? Przeczytaj nasz artykuł na blogu: ''Szukasz nowego hobby? - 46 inspirujących propozycji''.

Krok 5: Pozwól mozaice wyschnąć i zafuguj

Gdy mozaika wyschnie, należy ją zafugować. Wymieszaj fugę zgodnie z dołączoną instrukcją. Upewnij się, że nie jest zbyt wodnista. Powinna mieć konsystencję pasty do zębów.

Następnie nałóż fugę szeroką szpachelką i przesuwaj ją krzyżowo po mozaice gumową listwą, aż wszystkie spoiny będą wypełnione, a kamienie niemal czyste. Idealnie spoiny i kamienie powinny tworzyć równą powierzchnię. Po krótkim wyschnięciu fugi delikatnie usuń resztki kleju z kamieni za pomocą wilgotnej gąbki lub szmatki. Prawdopodobnie będziesz musiał kilka razy przejechać po powierzchni, aż ostatnia szara mgiełka z kamieni mozaikowych zniknie. Pozwól swojemu dziełu sztuki wyschnąć przez kolejny dzień.

Wózek