Dostawa w ciągu 3-5 dni 🚚

14 Porad i trików dla początkujących - Jak nauczyć się rysować?

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z rysowaniem i malowaniem i postanowiły zająć się tym hobby, najpierw szukają kilku wskazówek, które mogą im pomóc. Ostatecznie nową umiejętność zdobywa się tylko przez regularne ćwiczenia.

Jednak na tej stronie chcemy zaoferować trochę pomocy, abyś nie ćwiczył przypadkowo, ale bardzo celowo.

Wskazówka: kup najpierw zestaw malowanie po numerach, abyś mógł od razu zacząć malować.

1. "Po prostu" zacznij

Wielu początkujących artystów mówi sobie, że nie są wystarczająco dobrzy i nie odważają się nawet zacząć. Ale żadna podróż nie zaczyna się bez pierwszego kroku. Dlatego warto po prostu zacząć, wynik na początku nie jest ważny, ale praktyka czyni mistrza.

Regularne ćwiczenia z czasem uczynią cię lepszym. Z rysowaniem jest tak samo, oczywiście. Ale jak w sporcie, ważne jest, aby nie ćwiczyć ciągle tego samego, ale podejmować nowe wyzwania i ćwiczyć to, czego jeszcze nie umiesz (dobrze).

2. Motywy dla początkujących

"Wybierz łatwy temat do rysowania" to dobra rada. Ale jeśli nigdy wcześniej nie rysowałeś, trudno jest ocenić, co jest łatwym motywem, a co trudniejszym, niż się na początku wydawało.

Zazwyczaj motywy składające się z kilku prostych kształtów i mało szczegółów są najłatwiejsze. Kilka przykładów? Wszystko, co jest okrągłe, jest bardzo łatwe do narysowania (piłka, jabłko, melon itp.). Motywy z małą ilością szczegółów mogą być na przykład banan, telewizor, lampa lub coś podobnego.

Zbyt wiele różnych motywów naraz może również być przeszkodą. Więc zamiast rysować całą tacę owoców, spróbuj najpierw narysować jeden owoc. Dotyczy to zarówno szablonu fotograficznego, z którego chcesz rysować, jak i motywów, które masz przed sobą lub które chcesz narysować z pamięci.

3. Przyjemność

Jeśli musisz zmuszać się do czegoś i nie sprawia ci to przyjemności, radzimy natychmiast przestać. Więc jeśli wcale nie lubisz rysować, powinieneś szczerze zapytać siebie, dlaczego chcesz się tego nauczyć.

Jeśli stresujące życie codzienne odbiera przyjemność z regularnego ćwiczenia rysowania, nie powinieneś zmuszać się do tego za wszelką cenę. Rysowanie powinno być hobby, które przynosi przyjemność i relaks.

Jak nauczyć się rysować

4. Jakie materiały są mi potrzebne?

Jeśli jako początkujący chcesz nauczyć się rysować, szybko pojawi się pytanie, jakie materiały "powinieneś" używać. Czy wystarczy długopis i zeszyt do college'u, czy absolutnie potrzebne jest prawdziwe ołówki dla artystów i specjalny papier do szkicowania?

Jeśli chcesz najpierw zobaczyć, czy rysowanie to odpowiednie hobby dla ciebie, możesz użyć tego, co już masz w domu. Ale jeśli jesteś pewien, że chcesz rysować częściej i ambitniej, specjalne materiały są z pewnością przydatne.

Nie potrzebujesz drogich, wysokiej jakości przyborów artystycznych, aby stworzyć dobre rysunki. Nawet przecenione artykuły lub tanie marki dają dobre rezultaty. To nie materiał czyni rysunek dobrym, ale umiejętności rysownika. Jednak nie powinieneś dać się zwieść zbyt tanim ofertom z internetu. Materiały niskiej jakości mogą szybko zakłócić przyjemność z rysowania i malowania!

Warto zainwestować w dobry papier. Papier do szkicowania lub rysowania jest lepszy niż papier do drukarek czy zeszyty do notatek. Dobry papier daje zupełnie inne uczucie malowania niż papier, który nie jest do tego przeznaczony.

Czy używasz długopisu, ołówka, kredki, pisaka czy jeszcze innego materiału, zależy od osobistych preferencji rysownika. Każdy materiał ma swój urok i oferuje własne techniki i możliwości.

Wskazówka redakcji: Stwórz swoje własne unikalne dzieło sztuki z malowaniem według numerów! Idealne, aby obok rysowania, nauczyć się także malowania

Chcesz przeżyć niezapomniane doświadczenie artystyczne? Wypróbuj nasze zestawy do malowania według numerów dla dorosłych i dzieci:

  1. Malowanie po numerach własne zdjęcie: Przekształć swoje osobiste zdjęcia w unikalne płótna malarskie według numerów. Przeżyj na nowo specjalne chwile i dodaj osobisty akcent do swojego wnętrza. Możesz również użyć zdjęcia znanego artysty, takiego jak Vermeer lub Van Gogh.
  2. Wybierz spośród różnych motywów: Wybierz piękne zwierzęta, kwiaty i zachwycające krajobrazy, które zostały starannie wybrane. Odkryj relaksujące korzyści z zajęć kreatywnych.

Malowanie po numerach to świetny sposób, aby zmniejszyć stres i pobudzić kreatywność. Ponadto nasze zestawy są starannie kompletowane i zawierają wszystko, co potrzebne, aby od razu zacząć.

Wszystkie nasze obrazy są pakowane z miłością i wysyłane bezpośrednio do Twoich drzwi. Zacznij malować już dziś i ciesz się wieloma korzyściami tej pięknej formy sztuki!

Chcesz czytać dalej? Tekst kontynuowany jest pod obrazem. Zacznij zamawiać, klikając poniższy obraz

Zamówienie malowania według numerów

5. Talent

Są ludzie utalentowani, którym łatwiej jest nauczyć się czegoś nowego, i są ludzie, którzy nie mają tego szczęścia. Jednak talent nie jest wymagany do nauki czegoś - nawet do nauki rysowania talent nie jest wymagany. Tak zwani nieutalentowani ludzie po prostu muszą ćwiczyć więcej i częściej niż ci, którzy mają talent. To wszystko!

6. Nieprawidłowe oczekiwania względem siebie

Często sam jesteś swoim największym krytykiem. Ale nie powinieneś być zbyt surowy dla siebie. Twoje własne oczekiwania powinny być realistyczne w odniesieniu do Twoich umiejętności. Zdjęcie też może się czasami nie udać - kto pozwala na błędy, może się z nich uczyć.

7. Odpowiednia krzywa uczenia się

Niektórzy rysownicy od razu rzucają się na wszystkie szczegóły i cienie nowych motywów, aby jak najszybciej narysować jak najbardziej realistyczny obraz. Ale często podstawowe rzeczy takie jak perspektywa czy czyste kontury giną w tle. Regularne zwiększanie poziomu trudności jest zdecydowanie pomocne w nauce.

Zamiast od razu zaczynać od całej głowy, w tym twarzy, włosów, szczegółów i cieniowania, zacznij od rysowania tylko oczu, nosa, ust i uszu. Gdy już będziesz pewny tych elementów, ćwicz, aby uzyskać właściwy kształt głowy i umiejscowienie części twarzy. Potem możesz zacząć ćwiczyć fryzury, a następnie ćwiczyć rysowanie cieni.

8. Oko artysty

Niewprawne oko widzi tylko zdjęcie jabłka. Ale artysta widzi o wiele więcej. Co widzisz jako początkujący?

Rysowanie jabłka

Regularnie rysując, nieuchronnie rozwiniesz oko do szczegółów. Ale możesz tego nauczyć się specyficznie, będąc świadomym tego, co obserwujesz, a więc tego, co możesz narysować, aby twój rysunek wyglądał realistycznie.

Po pierwsze, jabłko nie jest doskonale okrągłe. Więc byłoby błędem po prostu narysować koło i umieścić na nim szypułkę. Zwłaszcza na dole kształt jabłka zwęża się, a także wcięcie na górze, w środku którego znajduje się szypułka, nie może być pominięte. Co więcej, jabłko nie jest po prostu zielone. Jeśli dobrze się przyjrzysz, zobaczysz wiele jasnych plamek i ciemnych kolorów, które są przeplatane jasną powłoką.

Żeby narysować jabłko realistycznie, nie możesz zapomnieć o cieniu, który się pod nim utworzył.

Aby dostrzegać tak wiele szczegółów w tak nudnym motywie jak to jabłko, potrzebne jest uważne i cierpliwe oko. W życiu codziennym mamy tendencję do powierzchownego i zazwyczaj rozproszonego postrzegania rzeczy. Ale jeśli planujesz coś narysować, musisz znacznie intensywniej przyjrzeć się temu, co widzisz, i rozbudować to o podstawowy kształt, perspektywę i szczegóły.

9. Zbyt silne kontury

Szczególnie jako początkujący masz tendencję do zbyt silnego rysowania konturów. Albo naciskasz zbyt mocno podczas rysowania, albo rysujesz kilka linii obok siebie. Tutaj przydają się ćwiczenia rozluźniające, aby trenować spokojną linię. Ogólnie rzecz biorąc, na początku linie powinny być luźne, lekkie i niepozorne. Podczas opracowywania szkicu stopniowo dodawaj nacisk.

10. Błąd początkującego: za mało kontrastu

Początkujący są bardzo powściągliwi w rysowaniu cieni. Chociaż cienie są nakładane na duże obszary, zwykle nie ma gradacji; są równomiernie szare. Więcej różnorodności i zmienności przynoszą mocniejsze kontrasty w obrazie. Tutaj powinieneś naprawdę przyciemnić te części, które wyraźnie znajdują się w cieniu.

11. Nie gumuj

Kto zaczyna rysować i ma konkretny obraz w głowie, ma tendencję do zbyt szybkiego i zbyt częstego gumowania. Musisz być w stanie zaakceptować swoje błędy i zostawić linie, zwłaszcza jeśli twoje obecne umiejętności nie są wystarczające, aby je poprawić. Tutaj również obowiązuje wezwanie: Akceptuj swoje błędy.

Problemy z gumowaniem zazwyczaj również pojawiają się, gdy naciskasz zbyt mocno swoje linie lub używasz zbyt miękkiego ołówka. Początkujący zazwyczaj rysują ołówkami o twardości HB, co odpowiada średniej twardości i w zależności od marki może być dość miękka i ciemna. Szkice i rysunki przygotowawcze są najlepiej wykonywane ołówkami o twardości F, a jeszcze lepiej o twardościach H (dla początkujących niskie wartości H, takie jak H, H2 i H3 są wystarczające - maksymalnie H4).

Inny problem z gumowaniem to pognieciony papier. Papier używany w domu (papier do drukarek, zeszyty do college'u) ma zaledwie 80 g/m², więc jest bardzo cienki, co również powoduje, że szybciej się gniecie. Większość papierów do rysowania dla hobbystów i studentów jest nieco grubsza (90 - 110 g/m²). Szczególnie wytrzymały papier ma wagę powyżej 110 g/m². Są one, w porównaniu z typowym papierem do drukarek, znacznie droższe, ale zakup ich jest wart zachodu, ponieważ dają zupełnie inne uczucie rysowania.

12. Nie porównuj się z innymi

Dużym motywatorem może być niedostępny wzór do naśladowania. Ogólnie rzecz biorąc, warto szukać wzorców, którymi się podziwiasz, które mogą cię zainspirować i które być może chciałbyś naśladować.

Ale musisz pamiętać, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz, że nawet twoi wzory nie nauczyli się dobrze rysować z dnia na dzień. Nawet artyści, którymi się podziwiasz, czasami potrzebowali lat, aby trenować swoje umiejętności, zdobywać wiedzę i doświadczenie.

13. Rysowanie bez bólu w dłoni

Od przyborów do pisania (pióra wieczne, długopisy) jesteśmy przyzwyczajeni do trzymania palców od pióra jak najniżej, blisko papieru. Nacisk na pióro, a więc na papier, jest wtedy znacznie większy niż gdybyś trzymał pióro wyżej. Logiczne, że przez to ręka szybciej zaczyna boleć.

Inna wada trzymania pióra na dole korpusu to to, że odbierasz sobie widoczność na papier. Idealnie pióro powinno leżeć luźno w dłoni, a dłoń powinna obejmować całą długość pióra. Kciuk i palec wskazujący nie powinny znajdować się na tej samej wysokości na ołówku, ale kciuk powinien być nieco wyżej. Dla nieco większej precyzji podczas rysowania kciuk i palec wskazujący mogą być umieszczone nieco bliżej siebie.

Aby zapobiec zabrudzeniu rysunku ręką, możesz położyć pod nią kawałek papieru lub nosić specjalną rękawiczkę do rysowania.

14. Nie wyrzucaj nic!

Na koniec, kluczowa wskazówka dla początkujących: zachowaj wszystkie swoje szkice i rysunki - NIC nie wolno wyrzucać. Starsze zdjęcia są jedynym sposobem, aby cofnąć się i zobaczyć swój postęp. Starsze rysunki mogą także być dobrym źródłem pomysłów.

Wyzwanie, aby co kilka lat przerysować starszy obraz, aby zobaczyć, jak twoje umiejętności poprawiły się z czasem, jest popularną praktyką, którą można śledzić zwłaszcza w mediach społecznościowych.

Dodatkowe wskazówki od innych artystów

Poprosiliśmy kilku innych rysowników o wskazówki, które dali by początkującym:

  1. Korzystaj ze zdjęć referencyjnych, nawet jako początkujący - rysowanie tematów całkowicie z pamięci bardzo spowalnia rozwój twoich umiejętności rysowania.
  2. Kalkowanie jest w porządku, szczególnie dla początkujących - trenuje twoją precyzję ruchów i poczucie kształtów, a także pomaga zobaczyć, które linie są istotne dla motywu, a które możesz pominąć.
  3. Akceptuj błędy - po prostu zostaw gumkę w spokoju i rysuj dalej.

Wózek