Dostawa w ciągu 3-5 dni 🚚

5 porad: Jak rysować portrety - Wyjaśnienie krok po kroku

Jeśli szukasz w Internecie "rysowanie portretów", zobaczysz ogromną ilość wyników. Rysowanie portretów jest czymś, co fascynuje ludzi. Uchwycenie własnej twarzy lub twarzy innej osoby za pomocą ołówków na papierze jest i zawsze będzie wyjątkową umiejętnością w malarstwie.

Dzisiaj istnieje również możliwość stworzenia własnego dzieła sztuki za pomocą Malowanie po numerach własne zdjęcie. Wybierz zdjęcie, załaduj zdjęcie i maluj swój portret na płótnie premium!

Będziesz potrzebować tego materiału:

Aby narysować dobry portret, nie potrzebujesz wiele. Wystarczy kartka papieru i naostrzony ołówek. Im bardziej zaawansowany jesteś, tym więcej materiałów możesz używać do rysowania.

Używamy następujących materiałów do rysowania portretów:

 1. Odpowiedni papier do rysowania
 2. Różne rozmiary ołówków (np. HB, 3B, 8B)
 3. Mechaniczne ołówki
 4. Gumka z papieru
 5. Ołówki węglowe lub czarne kredki pastelowe
 6. Biała kreda
 7. Białe długopisy żelowe

Czego nie używamy, to gumka. Często tylko rozmazuje rysunek i nie poprawia go.

Nauka rysowania portretu

Kilka ćwiczeń na początek

Oczywiście możesz po prostu wziąć zdjęcie i zacząć rysować. Ale jeśli chcesz się trochę rozgrzać do rysowania portretów, istnieje kilka bardzo skutecznych ćwiczeń.

1. Przyjrzyj się dobrze ludziom wokół ciebie

To brzmi dziwnie i może trochę niezręcznie. Ale to pomaga. Każda twarz ma coś, co czyni ją unikalną. Im więcej ludzi rysujesz, tym więcej ludzi obserwujesz.

Niektórzy ludzie mają specjalny blask w oczach, inny ma zmarszczki od śmiechu lub bardziej napięte brwi itp.

2. Oszustwo czyni perfekcję

Nie ma wstydu w przycinaniu swoich pierwszych portretów. To daje dobre poczucie proporcji. Najlepiej jest rysować przez kontury, a następnie rysować swobodnie.

3. Rysuj gdziekolwiek i kiedykolwiek możesz

Zawsze masz przy sobie ołówek. A jeśli słuchasz swojego nauczyciela, wykładowcy lub szefa, dlaczego nie narysować jego lub jej portretu?

Kilka podstawowych kroków

1. Proporcje

W portrecie proporcje twarzy są kluczowe. Oczywiście, każda twarz jest inna. Ale kilka podstawowych zasad nie zaszkodzi:

 1. Kształty twarzy występują w wielu odmianach. Zasadniczo są to wszystkie wariacje na temat bardziej lub mniej owalnego kształtu.
 2. Obszar od linii włosów do górnej powieki często zajmuje około jednej trzeciej twarzy. Ludzie często niedoceniają wysokości czoła i rysują je za krótko. Minimalnie mniejsza część sięga do czubka nosa. To samo dotyczy dolnej części twarzy aż do brody.
 3. Jeśli przeprowadzisz pionową linię przez twarz, punkt między oczami, czubek nosa.
 4. Krawędź oka w kierunku nosa znajduje się na tej samej wysokości co skrzydełko nosa. Od góry rysujesz pochyłą linię do kącika ust, na której również powinno znajdować się skrzydełko nosa.

2. Najtrudniejsza część: narysowanie doskonałego oka

Gdy oczy są dobrze narysowane, w większości przypadków portret też jest udany. Warto więc ćwiczyć rysowanie oczu. Szczególnie przy oczach ważne jest, aby nie zapomnieć o błysku. Dlatego nigdy nie rysujesz źrenic i tęczówek w pełni, ale zostawiasz obszary białe. Tęczówkę można cieniować tak, aby na zewnątrz była nieco ciemniejsza. W ten sposób osiągasz szczególnie żywy wyraz.

3. Rysowanie nosa

Podczas rysowania nosów często mniej znaczy więcej: wystarczy podkreślić nozdrza lekkimi cieniami. Nozdrza nigdy nie są okrągłe. Są raczej kreskami lub półkolistami. Większość ludzi ma małą zmarszczkę śmiechu od skrzydełka nosa do ust. To często nadaje twarzy żywy, przyjazny wyraz.

Często nos jest na tyle szeroki, że nozdrza są w linii z wewnętrzną krawędzią oka. Długość od góry do czubka zazwyczaj zajmuje nieco mniej niż jedną trzecią twarzy. Ponieważ nos nie przestaje rosnąć, starsi ludzie zwykle mają większy nos.

4. Rysowanie ust

Usta często są dość pomarszczone i mają wiele lekkich odbić światła. Dlatego podczas cieniowania należy pamiętać, aby zostawić obszary wolne i stworzyć typową strukturę przez ciemniejsze linie. Górna warga zawsze ma tzw. łuk kupidyna, który możesz dobrze podkreślić szczególnie jasnym akcentem. Otwór ust nigdy nie jest po prostu prostą linią, ale ma lekką falę.

5. Rysowanie włosów

Nie chcesz rysować każdego włosa oddzielnie, ale z drugiej strony chcesz, aby wyglądało na to, że na twojej głowie rośnie więcej niż 100 000 włosów - tyle ma przeciętny człowiek. Ważne jest użycie cieni, aby uzyskać efekt połysku. Aby to osiągnąć, włosy powinny ciemnieć ku końcówkom, jak w przypadku grzywki na poniższym przykładzie. Efekt prążkowania można osiągnąć przez mocniejsze cieniowanie niektórych części i dodanie pojedynczych, ciemniejszych linii.

Porady jak nauczyć się rysować portret

Jak rysować portret: Krok po kroku wyjaśnienie

Teraz czas zabrać się do pracy: Wybrałeś zdjęcie i teraz chcesz zacząć rysować. Oto kroki, które stosujemy, aby narysować portret.

Wybieranie odpowiedniego szablonu

Wielcy artyści minionych wieków mieli jedną decydującą przewagę i wadę wobec nas: nie było fotografii. Z jednej strony to zaleta, bo jeśli chciałeś zdjęcie kogoś, musiałeś to namalować. Ale to też wada. Ponieważ model się rusza, a to sprawia, że rysowanie jest bardzo, bardzo trudne.

Rysuj portrety z zdjęć

Nie ma znaczenia, czy robisz zdjęcie swojej ulubionej gwiazdy, czy zdjęcie babci. Łatwiej jest zacząć od wybrania zdjęcia, na którym twój model patrzy prosto w kamerę.

Dobrze przyjrzyj się obrazowi, zanim zaczniesz rysować. Jaki jest kształt głowy? Jakie są proporcje? Jakie cechy się wyróżniają? Gdzie są cienie, gdzie odbicia światła?

Krok 1: Przedrysowywanie proporcji

Najpierw weź twardy do średnio twardy ołówek (np. 2H lub H) i naszkicuj kontury twarzy. Oczywiście poświęcasz na to czas i ciągle porównujesz z zdjęciem. Niektórzy ludzie uważają, że przydatne jest używanie siatki.

Krok 2: Pierwsze cieniowanie

Teraz twardym ołówkiem nanosisz cienie w miejscach, które później mają być ciemne. Znowu porównujesz zawsze ze zdjęciem: Czy cienie są naprawdę tam, gdzie powinny być? W kolejnym kroku przetwarzasz swoje wcześniejsze cieniowanie gumką z papieru. Dzięki temu stają się one miększe i łatwiejsze do opracowania.

Krok 3: Rysowanie szczegółów

Szczegóły, takie jak zmarszczki, brwi i włosy, powinny być przerysowane mechanicznym ołówkiem z miękką wkładką (np. 2B). Również pogłębiasz cienie. Ponadto zwracasz szczególną uwagę na małe zmarszczki, ponieważ to one ożywiają twarz.

Krok 4: Dodawanie akcentów

Portret jest już prawie gotowy. Potrzebuje tylko ostatnich akcentów, aby wyglądał na żywy. Teraz przyciemniasz źrenice ołówkiem węglowym. To samo robisz z ciemnymi cieniami. Jasne refleksy zaznaczasz białą kredką lub białym długopisem żelowym. To działa szczególnie dobrze, jeśli nie użyłeś białego papieru, ale żółtawego lub szarego.

Ważna wskazówka!

Prawdopodobnie będziesz musiał narysować setki portretów, zanim będziesz z nich zadowolony, więc nie poddawaj się, bo nie jesteś całkowicie zadowolony z fotografii! Rysowanie jest takie fajne i jedno jest pewne: każdy może się nauczyć rysować.

Wózek