Dostawa w ciągu 3-5 dni 🚚

26 Słynne obrazy i grafiki ze wszystkich epok artystycznych

Przez ostatnie wieki niezliczeni artyści stworzyli miliony obrazów. Nawet obecnie znani i uznani artyści stworzyli wiele dzieł, z których tylko nieliczne stały się słynnymi obrazami. W naszym artykule pokażemy Ci najbardziej znane obrazy i zdjęcia z różnych okresów sztuki.

Słynne obrazy i zdjęcia ze wszystkich okresów sztuki

Wybraliśmy kolekcję słynnych obrazów i zdjęć ze wszystkich okresów sztuki. Lista ta jest oczywiście niepełna i subiektywna. Zauważysz, że wiele nazw tych słynnych obrazów już wcześniej słyszałeś. Dostarczamy informacje na temat każdego obrazu i wymieniamy interesujące fakty na ich temat. W imieniu ekspertów od malarstwa życzymy Ci przyjemnej lektury!

Wskazówka: Wiele dzieł sztuki można także zamówić u nas jako motyw malowanie po numerach. Sprawdź tutaj nasz asortyment sztuki, jak Gwiaździsta noc i 12 Słoneczników Van Gogha.

1. Leonardo Da Vinci – Mona Lisa

W naszej kolekcji słynnych obrazów nie może zabraknąć dzieła "Mona Lisa" Leonarda da Vinci. To prawdopodobnie najbardziej znany obraz na świecie i ze wszystkich epok sztuki. Da Vinci malował Monę Lisę między 1503 a 1506 rokiem we Florencji. Należy do włoskiego renesansu i został namalowany farbami olejnymi.

Sławę tego dzieła podkreśla również fakt, że w 1911 roku zostało skradzione z Luwru w Paryżu, stając się tematem dnia. Od 1913 roku ponownie znajduje się na swoim zwykłym miejscu - do dziś.

Kolejnym fascynującym punktem tego obrazu są oczy Mony Lisy.

Leonardo Da Vinci Mona Lisa

2. Michelangelo Buonarroti - Stworzenie Adama

Plafon malowany przez słynnego malarza Michelangelo Buonarroti nie może zabraknąć na żadnej liście znanych malarzy. Stworzenie Adama przedstawia, jak Bóg budzi Adama do życia swoim wyciągniętym palcem wskazującym. Jest to symbolizowanie, że Adam pochodzi od Boga i jest częścią Niego. Tematycznie należy do całego cyklu dziewięciu fresków.

Fresk sufitowy "Stworzenie Adama" został ukończony przez Buonarrotiego w 1512 roku. Ma imponujące wymiary 2,8m x 5,7m i pokazuje niesamowite umiejętności artystyczne Michała Anioła Buonarrotiego. Uwaga poświęcona szczegółom i anatomii była odrażająca dla tamtych czasów.

Michelangelo Buonarroti Stworzenie Adama

3. Vincent Van Gogh – Gwiaździsta noc

Vincent van Gogh powinien być znany każdemu, kto interesuje się sztuką. Jego dzieło Gwiaździsta noc jest jednym z najbardziej znanych obrazów wszech czasów. Van Gogh malował to dzieło sztuki w 1889 roku w stylu wczesnego ekspresjonizmu, używając farb olejnych.

Mało wiadomo o jego powstaniu, oprócz tego, że zostało namalowane w okresie, gdy Van Gogh miał problemy psychiczne i przebywał w zakładzie psychiatrycznym.

Ten obraz można zobaczyć w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Chcesz namalować Gwiaździstą noc według numerów? Sprawdź tutaj nasz produkt „Gwiaździsta noc.

Vincent Van Gogh Gwiaździsta noc

4. Edvard Munch - Krzyk

Jak Mona Lisa, jego sławę częściowo zawdzięcza faktowi, że obraz ten został skradziony dwa razy. Kiedy został skradziony po raz pierwszy w 1994 roku, śmiałkowie złodzieje zostawili list, w którym dziękowali artyście za słabe zabezpieczenia. W 2004 roku został ponownie skradziony, ale w 2006 roku pojawił się ponownie w tajemniczych okolicznościach.

Krzyk składa się z kompozycji czterech obrazów i został namalowany przez Edvarda Muncha za pomocą oleju, tempery i pastelu na kartonie. Wszystkie cztery obrazy pokazują ludzką postać z rękoma przy głowie i przerażonym wyrazem twarzy. Początek tego motywu można znaleźć w ataku paniki, który spotkał Edvarda Muncha podczas wieczornego spaceru.

Edvard Munch Krzyk

5. Leonardo Da Vinci - Salvator Mundi

Kolejny obraz Leonarda Da Vinci? To teraz słynne dzieło sztuki nie może tutaj zabraknąć, przede wszystkim ze względu na niewiarygodnie wysoką cenę sprzedaży.

Tytuł Salvator Mundi to łacina i oznacza "Zbawiciel świata". Obraz przedstawia Chrystusa i prawdopodobnie został namalowany przez Da Vinci około roku 1500. Początkowo był w prywatnych rękach aż do roku 2000, ale w 2017 roku został sprzedany za niewiarygodne 450 milionów dolarów na znanej platformie aukcyjnej Christie's, co czyni go najdroższym obrazem, który kiedykolwiek został sprzedany. Dość imponująca suma za kawałek pomalowanego drewna, prawda?

Dzieło ma około 65 cm x 45 cm i zostało namalowane farbami olejnymi. Da Vinci wybrał panel z orzechowego drewna jako powierzchnię malarską. Należy do 14 innych znanych obrazów Da Vinci do dnia dzisiejszego.

Leonardo Da Vinci Salvator Mundi

Wskazówka redakcyjna: Stwórz swoje własne unikalne dzieło sztuki z malowania według numerów (do wyboru Van Gogh, Vermeer i wiele innych)

Chcesz przeżyć niezapomniane doświadczenie artystyczne? Wypróbuj nasze zestawy do malowania według numerów dla dorosłych i dzieci:

  1. Malowanie po numerach Własne zdjęcie: Przekształć swoje osobiste zdjęcia w unikalne płótna malarskie według numerów. Przeżyj na nowo specjalne chwile i dodaj osobisty akcent do swojego wnętrza. Możesz również użyć zdjęcia znanego artysty, takiego jak Vermeer lub Van Gogh.
  2. Wybierz spośród różnych motywów: Wybierz piękne zwierzęta, kwiaty i zachwycające krajobrazy, które zostały starannie wybrane. Odkryj relaksujące korzyści z zajęć kreatywnych.

Malowanie według numerów to świetny sposób, aby zmniejszyć stres i pobudzić kreatywność. Ponadto nasze zestawy są starannie kompletowane i zawierają wszystko, co potrzebne, aby od razu zacząć.

Wszystkie nasze obrazy są pakowane z miłością i wysyłane bezpośrednio do Twoich drzwi. Zacznij malować już dziś i ciesz się wieloma korzyściami tej pięknej formy sztuki!

Chcesz czytać dalej? Tekst kontynuowany jest pod obrazem. Zacznij zamawiać, klikając poniższy obraz

Zamówienie malowania według numerów

6. Paul Cézanne - Gracze w karty

Paul Cézanne był francuskim malarzem i zostawił trwały ślad w malarstwie. Inspirował sławne postacie takie jak Pablo Picasso i Georges Braque.

Cézanne namalował swoje dzieło "Gracze w karty" w pięciu różnych wersjach. Różnią się one zarówno rozmiarem, jak i liczbą przedstawionych osób. Cztery z pięciu tych obrazów są własnością znanych muzeów. Piąty obraz z tej serii jest jednak w posiadaniu prywatnym i został sprzedany za około 250 milionów dolarów.

Pomijając cenę zakupu, seria "Gracze w karty" Cézanne'a jest uważana za jedną z jego najważniejszych kiedykolwiek. Pokazują również, jak Cézanne coraz bardziej zbliżał się do kubizmu.

Paul Cézanne Gracze w karty

7. Diego Velázquez - Las Meninas

Diego Velázquez to słynny hiszpański malarz barokowy, szczególnie ceniony za swoje portrety. Był malarzem na dworze króla Hiszpanii, portretując wielu członków hiszpańskiej rodziny królewskiej. Jego prawdopodobnie najsłynniejszym obrazem jest "Las Meninas", przedstawiający hiszpańską rodzinę królewską.

W centrum stoi córka króla, otoczona przez dwie karły, strażnika, damy dworu i psa. Co ciekawe, Velázquez uwiecznił siebie na tym obrazie. Można go zobaczyć po lewej stronie za córką króla, trzymającym sztalugę. W lustrze na ścianie widać odbicia królowej i króla.

Obraz ten był często przedmiotem dyskusji. Co to jest - autoportret, portret grupowy, portret rodziny królewskiej czy coś zupełnie innego? Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, jaki był zamysł Veláqueza, ale zainspirował on pokolenia malarzy.

Diego Velázquez Las Meninas

8. Rembrandt van Rijn - Straż Nocna

Jednym z najsłynniejszych, jeśli nie najbardziej znanym dziełem słynnego artysty Rembrandta van Rijn, jest jego "Straż Nocna". Obraz przedstawia kapitana Fransa Banninga Cocqa i jego strażników miejskich.

Obraz był kilkakrotnie ofiarą wandalizmu:

  1. Bezrobotny kucharz, który wcześniej pracował w marynarce wojennej, wbił nóż w obraz, aby zemścić się na państwie za swoje bezrobocie.
  2. Bezrobotny nauczyciel przeciął płótno tego znanego dzieła. Późniejsza restauracja przywróciła obraz do stanu używalności, ale lekkie ślady cięcia są widoczne do dziś.
  3. Osoba psychicznie chora wylała kwas siarkowy na płótno. Strażnikom muzeum udało się jednak uratować obraz, polewając go wodą, co spłukało kwas siarkowy.

Mamy tylko nadzieję, że kolejne uszkodzenia zostaną zaoszczędzone arcydziełu Rembrandta.

Chcesz malować Straż Nocną według numerów? Zobacz tutaj Straż Nocna.

Rembrandt van Rijn Straż Nocna

9. Pierre-Auguste Renoir - Lunch Wioślarzy

Francuski malarz Pierre-Auguste Renoir stworzył łącznie około 6000 dzieł sztuki. Niektóre z nich są obecnie bardzo wartościowe. Jednym z nich jest obraz "Lunch Wioślarzy", wykonany około 1880 roku. Obraz olejny ma wymiary około 130 cm x 170 cm.

Przedstawia grupę wioślarzy, którzy cieszą się lunchem. W tle widać Sekwanę. Dzieło to znajduje się w impresjonizmie i jest jednym z najważniejszych dzieł Renoira. Warunki świetlne zawsze były centralnym punktem jego prac.

Pierre-Auguste Renoir Lunch Wioślarzy

10. Jan Vermeer - Dziewczyna z Perłą

Słynny obraz "Dziewczyna z Perłą" Jana Vermeera został namalowany farbami olejnymi na płótnie i wykonany w stylu barokowym. Kompozycja obrazu jest stosunkowo prosta: oprócz samego portretu nie ma żadnego tła ani elementów otoczenia.

Vermeer ukończył Dziewczynę z perłą około 1665 roku, a obraz stał się centrum uwagi w 2003 roku, gdy w kinach pojawił się film oscarowy o tej samej nazwie.

Chcesz malować Dziewczynę z Perłą według numerów? Sprawdź tutaj Dziewczyna z Perłą.

Jan Vermeer Dziewczyna z Perłą

11. Caspar David Friedrich – Wędrowiec nad morzem mgły

Wędrowiec nad morzem mgły to obraz Caspara Davida Friedricha, namalowany około 1818 roku. Został wykonany farbami olejnymi na płótnie i ma dostojny rozmiar około 75 cm x 95 cm. Jest to jeden z najbardziej znanych obrazów z okresu romantyzmu.

Caspar David Friedrich był niemieckim malarzem i miał duży wpływ na romantyzm. Wędrowiec nad morzem mgły można zobaczyć w Hamburger Kunsthalle.

Caspar David Friedrich Wędrowiec nad morzem mgły

12. Jean-Étienne Liotard - Dziewczyna z Czekoladą

Jean-Étienne Liotard był znaczącym malarzem pasteli, który prawdopodobnie około 1745 roku stworzył swoje najbardziej znane dzieło, "Dziewczyna z Czekoladą", używając pasteli na pergaminie. Jest to portret służącej, prawdopodobnie na cesarskim dworze w Wiedniu.

Liotard przebywał w Wiedniu na zaproszenie cesarzowej, gdy powstało to dzieło. To prawdopodobnie jedno z najbardziej szczegółowych dzieł wykonanych pastelami.

Jean-Étienne Liotard Dziewczyna z Czekoladą

13. Gustav Klimt - Portret Adeli Bloch-Bauer I

"Złota Adele", jak również nazywane jest to malowidło, to jedno z najsłynniejszych dzieł malarza Gustava Klimta. Jest wykonane w stylu secesji, malowane farbami olejnymi. Klimt zastosował również złote i srebrne płatki, co nadaje dziełu niezaprzeczalną elegancję.

Obraz został zamówiony przez Ferdinanda Bloch-Bauera, aby przedstawić jego żonę. Klimt wykonał wiele rysunków i studiów, zanim stworzył właściwe dzieło.

To malowidło osiągnęło astronomiczną cenę 135 milionów dolarów amerykańskich przy sprzedaży.

Gustav Klimt Portret Adeli Bloch-Bauer I

14. Claude Monet - Lekcje

Claude Monet stworzył wiele obrazów w swojej serii "Lekcje". Był zainspirowany liliami wodnymi w swoim ogrodzie. Większość obrazów z tej serii znajduje się w muzeach. Dzieło "Lekcje" zostało jednak sprzedane na aukcji Christie's za aż 41 milionów funtów brytyjskich. To najwyższa suma kiedykolwiek zapłacona za dzieło Moneta.

Claude Monet Lekcje

15. Paul Gauguin - Kiedy się ożenisz? (Nafea faa ipoipo)

Paul Gauguin namalował to znane dzieło jako obraz olejny w 1892 roku. Początkowo zostało wystawione w Muzeum Sztuki w Bazylei, a później w Fundacji Beyeler, zostało sprzedane w 2015 roku bogatemu rosyjskiemu miliarderowi za 210 milionów dolarów amerykańskich.

Obraz powstał podczas podróży Gauguina na Tahiti, gdzie szukał miejsca dla swojej twórczości. Jednak to, co znalazł, nie było tym, czego oczekiwał: W wyniku kolonizacji w XVIII wieku napotkał drastycznie zmniejszoną populację rdzennych mieszkańców, większość z nich zginęła na skutek chorób przywleczonych przez Europejczyków.

Mimo że Tahiti nie spełniło jego oczekiwań, namalował tam wiele obrazów, głównie rdzennych kobiet. Czasami były nagie, czasami ubrane w tradycyjne lub europejskie ubrania.

Paul Gauguin Kiedy się ożenisz? (Nafea faa ipoipo)

16. Leonardo Da Vinci - Ostatnia Wieczerza

Inne znane dzieło słynnego malarza Leonardo Da Vinci, którego nie można przegapić: Ostatnia Wieczerza. To prawdopodobnie najbardziej znany fresk na świecie. Technika a secco została użyta do jego wykonania, a fresk został ukończony przez Da Vinci w 1497 roku.

Wymiary tego imponującego obrazu to 4m x 9m, stylistycznie można go zakwalifikować do renesansu. Szczególnie przełomowe było perspektywiczne przedstawienie krajobrazu. Mniej przełomowa była technika Da Vinci polegająca na malowaniu nie na świeżym tynku wapiennym. Chociaż kolory były przez to jaśniejsze, z biegiem czasu coraz więcej farby z fresku odpadało. Podjęto następnie różne próby renowacji fresku.

Ograniczona liczba osób może codziennie oglądać to unikalne dzieło w klasztorze dominikańskim „Santa Maria delle Grazie” w Mediolanie.

Leonardo Da Vinci Ostatnia Wieczerza

17. Albrecht Dürer – Zając

Zając to akwarela Albrechta Dürera, która na pierwszy rzut oka nie wydaje się być bardzo imponująca. Na środku stoi zając, który jest malowany perspektywicznie na neutralnym tle.

Studium natury Dürera powstało około 1502 roku. W tamtym czasie takie fotorealistyczne przedstawienia były rewolucyjne i to dzieło stało się najbardziej znanym obrazem Albrechta Dürera.

Albrecht Dürer Zając

18. Vincent van Gogh - Dwanaście Słoneczników

Inne znane dzieło van Gogha to obraz "Dwanaście Słoneczników" z 1888 roku. Van Gogh stworzył całą serię obrazów na ten motyw. Liczba słoneczników jednak zmienia się od zdjęcia do zdjęcia. Słoneczniki wydają się być raczej brązowe według dzisiejszych standardów. Wynika to z faktu, że UV światło w połączeniu z używanym kolorem pimento staje się coraz bardziej brązowe.

Tło tej serii to inspiracja van Gogha nadchodzącą wizytą dwóch jego kolegów: Emile Bernard i Paul Gauguin. Miał nadzieję, że będzie mógł założyć z nimi wspólną pracownię.

Chcesz malować Słoneczniki po numerach? Sprawdź tutaj Słoneczniki.

Vincent van Gogh Dwanaście Słoneczników

19. Carl Spitzweg - Biedny Poeta

Carl Spitzweg był niemieckim malarzem. Jego najbardziej znanym obrazem jest "Biedny Poeta", malowany farbami olejnymi. Przedstawia pisarza leżącego w łóżku w ubogiej chatce, pracującego nad swoim dziełem.

Spitzweg doświadczył wielu odrzuceń dla "Biednego Poety". Obraz był postrzegany jako drwina z cechu poetów i poezji ogólnie. Spitzweg nie doczekał sukcesu tego obrazu - nawet specjalny niemiecki znaczek pocztowy został wydany dla jego dzieła. Olejna szkicówka została sprzedana na aukcji w 2012 roku za około 540'00 dolarów amerykańskich.

Carl Spitzweg Biedny Poeta

20. Katsushika Hokusai - Wielka fala w Kanagawie

Katsushika Hokusai był znanym japońskim malarzem, który przede wszystkim był znany z pejzaży. Drzeworyt "Wielka fala w Kanagawie" jest częścią serii 46 druków przedstawiających krajobraz wokół góry Fuji.

Seria obrazów powstała między 1829 a 1833 rokiem i zyskała z biegiem czasu wielką sławę. Wielka fala w Kanagawie została wielokrotnie namalowana na nowo.

To jeden z najbardziej znanych japońskich obrazów, dlatego nie może zabraknąć go na naszej liście znanych zdjęć i obrazów.

Katsushika Hokusai Wielka fala w Kanagawie

21. Jheronimus Bosch - Ogród rozkoszy

10czący malarz Bosch stworzył w 1500 roku niezwykłe dzieło. Jest to tryptyk składający się z trzech części i przedstawiający trzeci dzień stworzenia świata. Lewe skrzydło przedstawia Raj z Adamem i Ewą, podczas gdy środkowe przedstawia Ogród Rozkoszy. Na prawym zewnętrznym skrzydle jest piekło. Tryptyk ma imponujące wymiary około 220cm x 390cm.

Gdy tryptyk jest złożony, z przodu, odpowiednio z tyłu dwóch zewnętrznych skrzydeł, widać ziemską kulę w przezroczystej kuli.

Ogród Rozkoszy jest wystawiany w Museo del Prado w Madrycie.

Jheronimus Bosch Ogród rozkoszy

22. Franz Marc – Wieża niebieskich koni

Franz Marc był niemieckim malarzem i rysownikiem, pionierem ekspresjonizmu oraz postimpresjonizmu. W późniejszych fazach twórczych stosował także elementy stylu fowizmu, kubizmu i orfizmu. Jego kariera artystyczna zakończyła się nagle, gdy został powołany do wojska podczas I wojny światowej. Franz Marc zginął w wyniku działań wojennych.

Jego dzieła z motywami zwierzęcymi, w tym "Wieża niebieskich koni", zyskały największą uwagę. Obraz powstał około 1913 roku i ma znaczące wymiary, około 200 cm x 130 cm. Przedstawia grupę czterech imponujących niebieskich koni.

Niestety, obraz nie jest już widoczny w swojej pierwotnej formie, ponieważ zniknął pod koniec II wojny światowej. Ostatnim znanym właścicielem był narodowy socjalista Hermann Göring, który przejął to dzieło.

Franz Marc Wieża niebieskich koni

23. Sandro Botticelli - Narodziny Wenus

Sandro Botticelli był włoskim malarzem renesansowym, który zdobył dużą sławę. Jego dzieło "Narodziny Wenus" to rozległe malowidło, które Botticelli namalował temperą na płótnie.

Botticelli w swojej pracy wykorzystywał wpływy antyczne. Na przykład wybrał Wenus jako temat, ponieważ była to znana postać z antyku. Jej nagość była również nowością, jako że w tym czasie było to nietypowe w sztuce zachodniej. Botticelli tym samym zapoczątkował trend, po którym coraz więcej odkrytych kobiet było wybieranych jako motyw w obrazach.

Sandro Botticelli Narodziny Wenus

24. Albrecht Dürer – Wielka darń

Drugie słynne dzieło Albrechta Dürera obok zająca to "Wielka darń". Dürer namalował akwarelę jako studium natury. Przedstawia kawałek łąki, który składa się z różnych ziół i traw oraz ziemi pod spodem. Zostało namalowane w 1503 roku i fascynuje swoją dbałością o szczegóły.

Albrecht Dürer Wielka darń

25. Fresk Rafaela - Szkoła Ateńska

Raffaello Sanzio był ważnym włoskim malarzem renesansowym, znany głównie pod imieniem Raphael. Zasłynął dzięki swoim zrównoważonym i harmonijnym obrazom. Pracował między innymi w Rzymie na dworze papieskim jako malarz i nadzorca budowy bazyliki św. Piotra.

Jego dzieło "Szkoła Ateńska" jest bardzo znanym obrazem, które zostało ukończone w 1511 roku. Raphael namalował je dla Papieża Juliusza Drugiego. Obraz przedstawia starożytną Grecję i starożytność jako źródło europejskiej kultury w tamtych czasach. Fresk ma ogromne wymiary 7,7 metra. Nie jest jasne, kto jest na nim przedstawiony. Zakłada się, że różni filozofowie i uczeni, tacy jak Sokrates, Arystoteles i Diogenes, są na nim ukazani.

Fresco van Rafaël De school van Athene

26. Pablo Picasso – Guernica

Dzieło "Guernica" Pablo Picasso jest niezbędnym elementem każdej listy najważniejszych obrazów. Obok "Les Demoiselles d'Avignon", jest to najbardziej znany obraz Picassa. Namalował ten obraz na zamówienie Republikańskiego rządu Hiszpanii. Ma ogromne wymiary 3,50m x 7,75m, co daje łączną powierzchnię 27m2.

Temat obrazu skupia się na zniszczeniu hiszpańskiego miasta Guernica przez niemieckie i włoskie lotnictwo, które brało udział w hiszpańskiej wojnie domowej. Obraz był prezentowany na Światowej Wystawie w 1937 roku w Paryżu.

Trudności Picassa przy tworzeniu tego obrazu wynikały nie tylko z kolosalnych wymiarów malowanej powierzchni, ale także z danych proporcji. Bo stosunek dwukrotnie większej szerokości w stosunku do wysokości stanowił wyzwanie dla motywu malarskiego. Picasso chciał stworzyć przytłaczającą scenę z zawalającymi się formami i postaciami. Pablo Picasso przygotowywał się do tego drobiazgowo; znane są łącznie 46 studiów i szkiców.

Poza elementami liniowymi, Picasso włączył tu także różne aspekty kubizmu, co widać szczególnie na przykładzie konia i byka.

Stan Guerniki jest niestety dość żałosny. Obraz był wielokrotnie transportowany, co wymagało jego zwijania i rozciągania. Przeżył także akt wandalizmu w 1974 roku, gdy nieznana osoba spryskała go farbą. Podjęto również próby wzmocnienia struktury od tyłu, ale nie udało się to.

Dlatego zdecydowano, że obraz nie będzie już więcej transportowany. Obecnie znajduje się na czas nieokreślony w Museo Reina Sofie w Madrycie.

Pablo Picasso Guernica

Wózek